יוטיוב בכיתה כפי שלא הכרתם

האינטרנט מוצף במסרים משפילים כלפי מורים בישראל. קללות, איומים, סרטים שצילמו תלמידים ורבים מהמורים אפילו לא יודעים מה מתרחש ברשת מאחורי גבם. התלמידים לא מבינים שזה יכול לסבך אותם אפילו בפלילים. זוהי תמונת מצב מטרידה מיוחד על החינוך הישראלי, כשנשאלת השאלה – מה ניתן לעשות כדי למנוע זאת?

במהלך החודשים האחרונים החלה אופנה שבמסגרתה משפילים התלמידים את מוריהם בבית הספר ואז מעלים את הסרטונים ל-Youtube. ספק גדול אם כל מורה שמושפל, יודע כי הוא מתועד במקביל וכי

יוטיוב בכיתה

עשרות אלפי אנשים צופים ברגע הזה מדי יום.

כל אחד מהתלמידים רוצה שסרטון ההשפלה שלו יהיה הכי נועז והכי נצפה. הסרטונים הם רק חלק קטן ממסכת ההשפלות של המורים ברשת. בעבר, הקללות העסיסיות היו נאמרות בינם לבין עצמם, אך היום גם לוח המודעות הכי גדול, הפייסבוק, משמש לאלפי קבוצות שנאה נגד מורים.

כך, למשל, בקבוצה שנפתחה למורה להיסטוריה בשם אפרת כתבו התלמידים: "איך היא עברה ארבע תאונות וכל פעם חזרה בחיים? איך?! שתמות כבר, שתעשה השתלת שיער. היא היטלר 2 הכלבה הזאת. היא שטן".

אחת התופעות השכיחות המתרחשות בווטסאפ, הינה פתיחת קבוצות הדנות בטיבם של מורים וגננות. קבוצות אלו מציינות את שם המורה או הגננת בצורה ישירה בקריאה "כל מי שחושב שX הוא/ היא - המורה/ הגננת הגרועה ביותר בבית-ספר או בגן וכדומה. קבוצות אלו לעיתים משלבות תמונות של המורה, אשר צולמו במהלך שיעור ללא ידיעתו. למורים אין את המודעות לנעשה מאחורי גבם. תופעות כאלו מתגלות לרוב "בטעות" כאשר גורם כלשהו מתוודע לקבוצה ומידע את המורה. מורים אשר היו קורבנות לקבוצות שכאלו מדווחים על רגשות קשים, החל מהעלבות ועד קושי ממשי לחזור וללמד את אותם תלמידים. כולם ציינו שזו מעין תקיפה לא הוגנת כיוון והיא נעשית במרחב שבו הם אינם יכולים או יודעים לגונן על עצמם. לגבי גננות, עיקר ההשמצות וההכפשות מתרחשות בקרב הורים אשר פותחים קבוצות ווטסאפ ללא הגננת ודנים בקבוצה בפרטים שאינם קשורים לעבודה המקצועית שלה בגן או מעבירים ביקורת על עבודתה בגן ללא יכולתה להשיב לביקורת המופנית כלפיה.


:ארכיון
:נושאים בבלוג
No tags yet.
עקבו אחרינו לעידכונים
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square