הכוח של הרוב הדומם ברשת

הכוח של הרוב הדומם ברשת

מיהו הרוב הדומם ברשת? אלו העדים הנמצאים ברשת ורואים את המסרים העוברים לאחרים ולכן אין אפשרות להעריך את כמותם. בדרך כלל העדים הם פסיביים, אולם לעתים הם תומכים במעשה הבריונות ואף נוטלים בו חלק פעיל. התמיכה הזו נעה על טווח של תמיכה סבילה הכוללת צפייה בנעשה ברשת, העברת המסרים הלאה או תגובה "מאחורי הקלעים", ועד לתמיכה פעילה הכוללת השתתפות במעשי הבריונות ברשת והפיכת העדים לבריונים בעצמם.

לרוב, העדים מאופיינים בחשיפה גבוהה ללחץ קבוצתי. הם מושפעים מאוד מהתוקפים, רוצים להיות מוערכים בעיניהם ולהשתייך לקבוצה החזקה. לעדים ברשת, למרות שהם יכולים להיות בלתי נראים, יש כוח רב והשפעה על מעשי הבריונות ברשת. לעתים הם מתערבים לטובת הבריון מפני שהם מפחדים להיפגע בעצמם, מפחדים להיות הקורבן הבא, או שהם מאמינים שהתערבות מצדם לטובת הקורבן רק תחמיר את המצב. במקרים רבים העדים לא יודעים כיצד לפעול על מנת לעצור את מעשי הבריונות. כאשר נשאלו העדים מדוע הם לא התערבו לטובת הקורבנות הם נתנו מספר סיבות. התגובות השכיחות ביותר היו בעטיים של פחד ומבוכה: 1. פחד להיפגע בעצמם. 2. פחד להפוך למטרה חדשה לבריונים. 3. פחד לעשות מעשה אשר יחריף את המצב של הקורבנות. 4. מבוכה ואי ידיעה כיצד להגיב או להתערב.

היות והקורבנות ברשת כמעט אינם משתפים את המבוגרים במעשה הבריונות, לעתים קרובות, העדים הם היחידים שיודעים על תלמידים שנפלו קורבן לבריונות ברשת, ולכן יש להם תפקיד מכריע ביצירת שינוי התנהגותי אצל הבריונים ברשת. העדים יכולים להשפיע מבחינה חברתית על הבריונים ולגרום להם לשנות את התנהגותם התוקפנית, בכך שלא יעניקו תמיכה ולגיטימציה להתנהגות אגרסיבית ובריונית ברשת או שיפעלו נגד התופעה.

#קורבנותברשת #קורבןומקרבןברשת #לחץחברתיברשת #פסיביותברשת

:ארכיון
:נושאים בבלוג
No tags yet.
עקבו אחרינו לעידכונים
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square