אפליקציית טיקטוק וסכנות ברשת

הרבה צעירים כבר מזמן לא מעלים סרטונים באינסטגרם. בשביל זה יש את הטיקטוק. האפליקציה מאפשרת בין היתר להוסיף מוזיקת רקע לסרטונים וליצור ריקודים מגניבים, אבל אי אפשר לשתף תמונות והמשתמשים מצלמים את עצמם, עורכים, מוסיפים אפקטים ועוד. בניגוד לאינסטגרם, אין מגבלות על אורך הסרטונים וכוכבי האפליקציה מספרים שהם מגיעים לקהל גדול יותר של צופים מאשר באינסטגרם. אחת הבעיות היא שבניגוד לאינסטגרם ולרשתות אחרות, החשבון פתוח לכולם ולכן גם אחוזי הצפייה גבוהים יותר. יש שתי אפשרויות לאפליקציה מצב פרטי = כלומר רק מי שמאושר ע"י יוצר הסרטון יכול לראות את הסרטון

מצב לא פרטי = כך שכל משתמש באפליקציה יכול לצפות בסרטון

ברירת המחדל היא שכולם יכולים לראות ולקבל הודעות מזרים. לכן, מומלץ להורים לדאוג לבטל את אופציה זו.

בעיה נוספת שנוצרה בעקבות הכניסה של טיק טוק לחיינו היא האתגרים שמועלים לרשת הזו.

ילדים מנסים להגיע ל"היכל התהילה" של הסרטונים המוצלחים ולקבל כמה שיותר אחוזי צפייה וכאן נכנס נושא האתגר. אלה יכולים להיות אתגרים מסוכנים - שכבר גרמו לפציעות רבות - למען הלייקים והצפיות. האתגר האחרון שפוקד את הרשת וכבר הביא בישראל לאשפוז של נער בן 17, הוא אתגר ה-"skull crusher", במסגרתו שלושה אנשים עומדים עומדים בשורה, קופצים, ושניים מהם בועטים בקופץ האמצעי - כך שייפול על הישבן או גרוע מכך - על הראש.

אתגר מסוכן נוסף נעשה באמצעות חולצה, כאשר שניים מפילים את השלישי מרגליו באמצעות חולצה - והוא נופל קדימה. הטרנד המפורסם ביותר הוא קפיצה על השולחנות לצלילי השיר "ראן איט" של הראפר כריס בראון. האתגר כאן הוא לקפוץ על השולחן עד שהוא נשבר. לאחרונה גם שמענו על ילדה שחנקה עצמה למוות בעקבות אתגר בטיקטוק. השאלה הגדולה היא כיצד ניתן למנוע זאת?

ראשית צריך להיות קשר בין רמת האחריות, העקביות והבגרות שהילדים מראים לרמת העצמאות שאנו מעניקים להם. כאשר הילד קטן הוא נמצא בפיקוח הוריו ואך טבעי שהוריו יכתיבו לו באופן קפדני את הכללים. ככל שילד מתפתח ומתבגר, מתחילה הפרדה טבעית ובריאה בין הילד לבין ההורים. רמת העצמאות שאנו נותנים לילדינו תלויה גם ברמת האמון שיש לנו בו ולו בנו. חלק מההורים עוקבים באופן פעיל אחר היסטוריית הגלישה של הטלפון, המחשב, ההודעות, הדוא"ל והאינטרנט של ילדיהם. אם החלטתם כך לפעול כדאי לשתף את הילד בכך ולהסביר לו את המוטיבציה מאחורי הפעולה. לאחר שמצאתם את ילדכם מבצע פעולה מסוכנת שאינה עומדת בכללים שקבעתם, אז, אולי, אין ברירה אלא לנקוט בכלים כאלה.

כדאי להתחיל בלהסביר לילד/ה את הסכנות בשימוש באפליקציה והציבו כללים ברורים בבית שלכם – מה מותר ומה אסור.

חשוב שהורים ידעו - האפליקציה שומרת את כתובות הדוא"ל של הילדים, מספרי טלפון, שמות משתמש, שמות פרטיים ושמות משפחה גילם ותמונות פרופיל שלהם. בנוסף' במשך זמן מה, החברה שמרה גם את נתוני המיקום הגיאוגרפי של המשתמשים.

מנוע החיפוש של האפליקציה גם מאפשר לחפש קליפים (ואת הילדים שמככבים בהם) על פי מילות חיפש שונות.

בנוסף, כברירת מחדל מאפשרת האפליקציה למשתמשים אחרים לראות ביוגרפיה, שם משתמש, תמונה וסרטונים של הילד - כולל על ידי מבוגרים ואולי גם על ידי פדופילים. גם אם המשתמש מעביר את הפרופיל שלו למצב פרטי, תמונות הפרופיל והביוגרפיה שלו נותרות פומביות, כלומר עדיין ניתן לשלוח להם הודעות ישירות. כבר היו דיווחים על מבוגרים שהתחזו לקטינים וביקשו מהם תמונות עירום.

לסיכום, כדאי שתדעו מה הילדים שלכם מפרסמים בטיקטוק.

הכותבת היא מומחית באלימות ברשת – תמר טרבלוס
:ארכיון
:נושאים בבלוג
No tags yet.
עקבו אחרינו לעידכונים
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square